Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek fintechów wreszcie wystrzelił i pobił rekord

21 czerwca 2021 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk, Rusłan Szoszyn
źródło: Rzeczpospolita

Europejskie innowacyjne spółki z branży finansowej tylko do czerwca pozyskały od inwestorów prawie 10,5 mld euro, aż o 25 proc. więcej niż w całym 2020 r. Na tej fali płyną polskie startupy.

 

Od kilku lat eksperci zgodnie przepowiadali, że tzw. fintechy (młode, innowacyjne spółki, wdrażające nowatorskie rozwiązania w branży finansowej) to rosnące wyzwanie dla tradycyjnych instytucji – banków i ubezpieczycieli. Ale dopiero pandemia i boom związany z popytem na takie rozwiązania oraz z finansowaniem tego typu startupów pokazuje skalę rewolucji, która właśnie zachodzi.

Z najnowszego raportu Sifted wynika, że europejskie fintechy tylko do czerwca br. zdobyły od funduszy venture capital rekordowe 10,4 mld euro, bijąc wszelkie rekordy tego młodego sektora. Dla porównania: w całym ubiegłym roku do startupów z tej branży popłynęło 8,4 mld euro, a w najlepszym dotąd 2019 r. innowacyjne spółki sektora finansowego pozyskały 9,3 mld euro. Jak prognozują eksperci Sifted, w 2021 r. startupy działające m.in. w bankowości czy ubezpieczeniach mogą liczyć łącznie na ponad 20 mld euro finansowania.

Motor ekspansji

Na fali tego boomu płyną rodzime fintechy. Polska branża już dziś zalicza się do europejskiego top 10, a w regionie jest wskazywana jako lider. Tomasz Czapliński, partner zarządzający SpeedUp Group, podkreśla, że fintechy nad Wisłą cechuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament