Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak są opodatkowane niepodzielone zyski przekształconej spółki

21 czerwca 2021 | Podatki i księgowość | Karolina Durbacz

Przekształcając spółkę komandytową w spółkę niebędącą osobą prawną, podatek od tzw. niepodzielonych zysków należy pobrać wyłącznie od zysku wygenerowanego przez spółkę komandytową od dnia uzyskania przez nią statusu podatnika CIT do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia.

 

Tak wynika z wydanej 18 maja 2021 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB1-2.4010.73.2021.4.MS).

Wnioskodawca jest spółką komandytową. Zgodnie z nowelizacją przepisów ustawy o CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2021 r., spółka ta stała się podatnikiem CIT. Przy tym spółka skorzystała z możliwości odroczenia zastosowania przepisów w zakresie objęcia spółek komandytowych CIT i uzyskała status podatnika 1 maja 2021 r. Aktualnie planowane jest przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną. Wpis przekształcenia nastąpi po 1 maja 2021 r., a więc już w momencie, w którym wnioskodawca będzie podatnikiem CIT. Wnioskodawca zakłada, że dopełni wszelkich wymaganych formalności dla utrzymania przez spółkę jawną statusu spółki transparentnej podatkowo, tj. przed dniem wpisu przekształcenia złoży do odpowiednich organów podatkowych informację (o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o CIT) o wspólnikach spółki jawnej. Na dzień przekształcenia wnioskodawca będzie wykazywać kwotę pochodzącą z zysków wypracowanych za okresy poprzedzające dzień przekształcenia. Część tej kwoty będzie miała swoje źródło w zyskach wypracowanych do końca 2020 r., które do momentu przekształcenia nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament