Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Holenderski list żelazny w Polsce

21 czerwca 2021 | Prawo co dnia | Paweł Rochowicz

Zapowiadane kompleksowe porozumienia z firmami mają swój pierwowzór w Holandii, ale nie do końca go imitują.

Ogłoszone przed tygodniem kolejne propozycje zmian w prawie podatkowym, związane z tzw. Polskim Ładem, zawierają m.in. propozycję nowego systemu wydawania kompleksowych interpretacji podatkowych dla dużych inwestorów. Jak się dowiedziała „Rzeczpospolita", taki system istnieje już w Holandii, choć propozycja polskiego Ministerstwa Finansów nie jest jego wierną kopią.

Pewność co do różnych podatków

Plan MF zakłada, że będą wydawane interpretacje dotyczące różnych podatków związanych z inwestycją konkretnej firmy, przekraczająca 100 mln zł. Ich wydawaniem ma się zająć Centrum Podatkowej Obsługi Inwestora, które ma być powołane w ramach resortu finansów. Minister Tadeusz Kościński nazwał te interpretacje „listem żelaznym", który da inwestorowi ochronę i prestiż.

Holenderski pierwowzór, działający od 2014 roku, to zespół zwany Radą ds. Pewności Międzynarodowego Opodatkowania (College Internationale Fiscale Zekerheid – IFZ). Działa ona we współpracy nie tylko z tamtejszą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament