Nikogo nie zawstydzać
Nie namawiamy do zmiany polskiego prawa, tylko chodzi nam o ochronę osób LGBTQI+ – mówi Bix Aliu, charge d'affaires USA w Warszawie.
Zaledwie 36 proc. Polaków chce legalizacji homoseksualnych związków partnerskich, 16 proc. aprobuje adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Prawo w Polsce dyskryminuje społeczności LGBT i należy je zmienić?
Żeby było jasne: nie namawiamy do zmiany polskiego prawa; to rolą polskiego społeczeństwa jest popieranie lub przeciwstawianie się polityce rządu. Chodzi nam o ochronę osób LGBTQI+ przed przemocą i wykorzystywaniem, dyskryminacją i stygmatyzacją. Bo nikt i nigdzie nie powinien być temu poddawany.
Z okazji Miesiąca Dumy Ambasada USA wywiesiła tęczową flagę, a pan jest jednym z sygnatariuszy listu otwartego przeciw dyskryminacji społeczności LGBT. Na czym polega ta dyskryminacja?
Czy czytał pan kiedyś komentarze pod naszymi wpisami na Twitterze i Facebooku? Jeśli nie, to powinien pan to uczynić. Mam wielu polskich przyjaciół i nikt nie mówi mi prosto w oczy takich rzeczy, jakie można znaleźć na naszych profilach w mediach społecznościowych skierowanych do nas i do Polaków ze społeczności LGBTQI+. Mówiąc szczerze, jestem zaskoczony, jak nienawistne są niektóre z tych komentarzy i jakich dziecinnych i niezwiązanych z tematem argumentów używają niektórzy ludzie. To, że nie odpowiadamy, nie znaczy, że nie czytamy owych komentarzy. A my jesteśmy zwolennikami wolności słowa. Więc nawet jeśli komentarze są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta