Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy grunt jest zajęty na prowadzenie działalności

21 czerwca 2021 | Podatki i księgowość | Daria Jankowska

Uzyskanie pozwolenia na budowę czy koncesji dotyczącej określonych działek nie jest równoznaczne z podjęciem na nich przez podatnika faktycznych działań i nie przesądza o tym, że należy od nich płacić podatek od nieruchomości.

Okoliczność czy dany grunt jest „zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej" ma istotne znaczenie z punktu widzenia kalkulacji poziomu obowiązku podatkowego ciążącego na podatniku. W zależności od sytuacji, determinuje ona m.in. czy dany grunt podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (czy podatkiem rolnym lub leśnym, które wiążą się z o wiele niższym poziomem zobowiązania). Warunkuje także możliwość korzystania ze zwolnienia z opodatkowania. Przykładowo można wskazać, że zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol) użytki rolne i lasy, które nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (lecz podatkiem rolnym lub leśnym). Natomiast grunty zadrzewione i zakrzewione podatnik może wykazywać jako grunty zwolnione z podatku od nieruchomości i w ogóle nie płacić z ich tytułu podatku, ale - podobnie jak w przypadku użytków rolnych i lasów – tylko wtedy gdy grunty te nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej (art. 7 ust. 1 pkt 10 upol).

Związany czy zajęty

Ustawodawca zdefiniował w upol niektóre pojęcia stosowane w regulacji podatku od nieruchomości, w tym m.in. pojęcie „grunt związany z prowadzeniem działalności gospodarczej", które zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 upol oznacza co do zasady każdy grunt znajdujący się w posiadaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament