Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja technologiczna mocno przyspieszyła

21 czerwca 2021 | Dodatki Jednodniowe | Katarzyna Kucharczyk
Polska gospodarka cyfrowa w zeszłym roku urosła w tempie dwucyfrowym
źródło: PopTika/shutterstock
Polska gospodarka cyfrowa w zeszłym roku urosła w tempie dwucyfrowym
źródło: Rzeczpospolita

Zmieniają się procesy produkcyjne, model komunikacji z klientami i kanały sprzedaży. Firmy, które dobrze odczytały rynkowe trendy, są na wygranej pozycji. Ale nie mogą spocząć na laurach.

Do 2023 r. 75 proc. podmiotów z regionu EMEA (kraje Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) będzie miało kompleksowo wdrożoną technologię cyfrową, lub przynajmniej solidnie przygotowany plan dochodzenia do kolejnych etapów transformacji – prognozuje instytut badawczy IDC. Dziś ten odsetek jest poniżej 30 proc. Katalizatorem rewolucji technologicznej jest pandemia. – Przyspieszyła ona przynajmniej o dekadę tempo cyfryzacji w bardzo wielu obszarach – mówi Tomasz Dwornicki, zarządzający firmą Hostersi.

Większość zmian, które obserwujemy od czasu wybuchu pandemii, ma charakter związany z digitalizacją biznesu. Mowa o całym ekosystemie: produkcji, dystrybucji, marketingu i kontaktach z klientami. Automatyzacja, chmura, sztuczna inteligencja czy sprzedaż w kanale e-commerce – to tylko najważniejsze przykłady rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu wydawały się ewenementem. Dziś są już normą.

Dostawcy technologii...

Na udział polskich firm w rewolucji technologicznej można spojrzeć dwojako. Z jednej strony mamy przedsiębiorstwa z sektora IT tworzące nowatorskie rozwiązania. Z drugiej firmy, które z sukcesem te rozwiązania wdrażają i są technologicznymi prymusami w swoich branżach.

W tej pierwszej grupie prym wiedzie Asseco Poland, które od trzech dekad tworzy autorskie oprogramowanie dla banków, energetyki, telekomunikacji i ochrony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament