Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

AK-owiec, który ratował Żydów

21 czerwca 2021 | Kraj | Marek Kozubal

IPN odnalazł w Warszawie szczątki Stanisława Stankiewicza ps. Sosniak, który w czasie wojny ratował Żydów, a po jej zakończeniu został zamordowany.

 

Szczątki Stanisława Stankiewicza, podobnie jak Antoniny Łomott i Stanisława Kopika odnaleźli pracownicy IPN w kwaterze C cmentarza powązkowskiego w stolicy. Chociaż badania genetyczne zostaną dopiero przeprowadzone, IPN w oparciu o kwerendę archiwalną ogłosił już, kogo zidentyfikował.

Tragiczną historię Stanisława Stankiewicza opowiedział w 2016 r. „Rzeczpospolitej" jego syn Tadeusz. Obydwaj ratowali Żydów. Tadeusz Stankiewicz działa w zarządzie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Gdy wybuchła wojna, miał dziewięć lat. Wraz z rodzicami mieszkał w leśniczówce w okolicach Opola Lubelskiego. Gdy w marcu 1941 r. w Opolu Lubelskim Niemcy utworzyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament