Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dolny Śląsk pielęgnuje zabytki i zaprasza turystów

21 czerwca 2021 | Życie Regionów
Młyn papierniczy znajdujący się w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju ma ponad 450 lat
autor zdjęcia: Krzysztof Jankowski
źródło: Fotorzepa
Młyn papierniczy znajdujący się w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju ma ponad 450 lat
Wnętrza Pałacu w Lubiążu zachwycają przepychem
źródło: uMWD
Wnętrza Pałacu w Lubiążu zachwycają przepychem

Region niezmiennie zachwyca gości bogactwem zamków, pałaców, obiektów sakralnych, zabytków techniki czy tajemniczymi podziemiami, ale także różnorodnością krajobrazów. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z URZĘDEM MARSZAŁKOWSKIM WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

Zabytki to od lat duma i znak rozpoznawczy Dolnego Śląska. Pod względem liczby obiektów wpisanych do rejestru zabytków (ponad 83 tys.) region zajmuje pierwszą pozycję w Polsce. Trzy obiekty – Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze oraz Hala Stulecia we Wrocławiu – wpisane są na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Nie tylko Książ

Region słynie z twierdz, zamków i pałaców. Co czwarty polski zamek i pałac znajduje się właśnie tutaj. Wystarczy wymienić choćby kilka, na czele z zamkiem Książ, który jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce i jednym z największych w Europie, zamki Czocha, Chojnik, Bolków, Kamieniec Ząbkowicki, Grodziec czy pałac Krasków.

Są tu fortyfikacje Srebrnej Góry i Kłodzka, tajemnicze sztolnie Gór Sowich, a także obiekty sakralne, jak opactwa cysterskie w Krzeszowie, Henrykowie i Lubiążu czy świątynia Wang w Karpaczu. Godne uwagi są zabytkowe centra miast i miasteczek – kłodzka starówka, Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, tarasowa zabudowa Bystrzycy Kłodzkiej, rynek w Świdnicy czy Ostrów Tumski we Wrocławiu.

Jedną z wizytówek regionu są podziemne szlaki przyciągające co roku rzesze turystów. Odwiedzić można m.in. podziemne miasta, sztolnie kompleksu Riese, Kopalnię Uranu w Kletnie czy Kopalnię Złota w Złotym Stoku.

Warto także pamiętać o Dolnośląskim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament