Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Studentów z zagranicy łowią i uczelnie, i firmy

21 czerwca 2021 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Pandemia nie zmniejszyła napływu obcokrajowców na polskie uczelnie. Wręcz przeciwnie, w roku akademickim 2020/21 ich liczba była największa od lat.

 

– Cudzoziemcy to najbardziej dynamicznie rosnąca grupa studentów – mówi dr Paulina Polko, rzeczniczka Akademii WSB, gdzie w kończącym się roku akademickim studiowało 2 tys. obcokrajowców z prawie 50 państw. Ten wzrost widać także we wstępnych na razie danych GUS na temat szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2020/21.

Według GUS na polskich uczelniach studiowało wtedy 84,7 tys. cudzoziemców, czyli o 3 proc. więcej niż rok wcześniej, i najwięcej od początku przemian rynkowych. Spora część obcokrajowców kształciła się na Uniwersytecie Warszawskim, który pod koniec 2020 r. miał ponad 3,8 tys. studentów z zagranicy (w tym 2,7 tys. długoterminowych).

Kryzys skłania do nauki

Odsetek zagranicznych studentów na polskich uczelniach podwyższają uczestnicy programów typu Erasmus, ale jeszcze szybciej rośnie liczba obcokrajowców, którzy przyjechali do Polski na pełne studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie – wynika z danych Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament