Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie chcemy w Rybniku kolejnej kopalni

21 czerwca 2021 | Życie Regionów | Janina Blikowska
Piotr Kuczera jest prezydentem Rybnika od 2014 roku. Wcześniej przez osiem lat był radnym tego miasta. Z zawodu nauczyciel historii
źródło: materiały prasowe
Piotr Kuczera jest prezydentem Rybnika od 2014 roku. Wcześniej przez osiem lat był radnym tego miasta. Z zawodu nauczyciel historii

Prywatny inwestor stara się o koncesję na wydobycie na terenie miasta. Robimy wszystko, by tę inwestycję zablokować – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

 

Panie prezydencie, ile w Rybniku jest działających kopalń węgla kamiennego?

Mamy jedną zespoloną kopalnię ROW, a to oznacza, że cztery kopalnie Rybnickiego Okręgu Węglowego połączono w jeden duży, zarządzany centralnie ośrodek. Obecnie są dwa funkcjonujące zakłady na terenie miasta. To kopalnie Chwałowice i Jankowice.

U najbliższych sąsiadów w Radlinie mamy kopalnię Marcel, w Rydułtowach zaś kopalnię Rydułtowy-Anna. A to oznacza, że pod Rybnikiem fedrują cztery kopalnie.

A ile rodzin utrzymuje się z działalności górniczej czy okołogórniczej?

Kopalnia zespolona ROW to 10 tys. pracowników, z tego – jak szacujemy – 3 tys. to rybniczanie. Ważnym elementem tej układanki są firmy okołogórnicze, które funkcjonują w otoczeniu górnictwa. Przyjmuje się, że trzy–cztery osoby przypadają na jednego górnika. Można więc powiedzieć, że ok. 10 tys. osób w Rybniku jest w jakiś sposób związanych z branżą górniczą.

Wiadomo kiedy konkretnie będą zamykane kopalnie?

Mamy umowę społeczną, która jest dziś jedynym dokumentem, który wprost stawia pewne daty. W przypadku kopalni zespolonej ROW jest to 2049 rok.

Jednak myślę, że wszystko i tak będzie zależało od polityki Unii Europejskiej, a ta, jak wiemy, jest bardziej nastawiona na to, by iść...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament