Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus wciąż interpretuje pierwsze zasiedlenie niezgodnie z prawem UE

21 czerwca 2021 | Podatki i księgowość | Piotr Kępisty

Organy podatkowe uznają, że ulepszenie może dotyczyć tylko środków trwałych i nie odnosi się do towarów handlowych. Takie podejście prowadzi do niepewności co do możliwości korzystania ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży remontowanych obiektów.

 

Moment pierwszego zasiedlenia ustalamy od chwili wybudowania danego obiektu lub jego ulepszenia. Ma on wpływ na możliwość zastosowania zwolnienia z VAT. W myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.

Podatnik może skorzystać ze zwolnienia z VAT dla dostawy budynku, budowli lub jego części, jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres co najmniej dwóch lat. Ideą ww. regulacji jest, aby opodatkowaniu VAT podlegała sprzedaż obiektów nowych lub takich, które zostały znacznie ulepszone.

Interpretacja TSUE

Definicja pierwszego zasiedlenia obowiązująca do końca sierpnia 2019 r. była przedmiotem analizy Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 16 listopada 2017 r. w sprawie C 308/16 Trybunał stwierdził, że przepisy dyrektywy VAT nie sprzeciwiają się, aby przepisy krajowe uzależniały owo zwolnienie od warunku, zgodnie z którym w przypadku „ulepszenia" istniejącego budynku poniesione wydatki nie mogą przekroczyć 30...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament