Opłata cukrowa po pierwszych rozliczeniach
W początkowym okresie przedsiębiorcy mieli sporo problemów z właściwym wypełnieniem obowiązków związanych z nową opłatą od środków spożywczych. Zabrakło czasu na odpowiednie przygotowanie się. I to także po stronie organów.
1 stycznia 2021 r. w drodze nowelizacji ustawy z 11 września 2015 o zdrowiu publicznym (dalej: ustawa o ZP) wprowadzono nową opłatę – od środków spożywczych.
Mimo apeli przedsiębiorców o przedłużenie terminów na sporządzenie pierwszej deklaracji z uwagi na sytuację pandemiczna, jak również zbyt krótki czas na przygotowanie systemów, termin nie został zmieniony. Pierwszą deklarację CUK-1 należało sporządzić i złożyć we właściwym urzędzie skarbowym do 25 lutego 2021 r. oraz w tym samym terminie wnieść opłatę wynikającą z deklaracji.
Jak sporządzić informację CUK-1
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o ZP, informacja zawiera dane, które można podzielić na część deklaracyjną i analityczną.
W części deklaracyjnej przedsiębiorca ma wskazać:
- wyliczoną kwotę opłaty,
- kwotę opłaty do zapłaty.
Natomiast część analityczna zawiera: liczbę faktur dokumentujących wprowadzenie napojów na rynek krajowy (zgodnie z definicją) i podlegających opłacie, ich numery oraz daty wystawienia, numer partii towaru, jeżeli nie został podany na fakturze, a także odpowiednio NIP dostawcy lub nabywcy. NIP nabywcy wskazuje się w przypadku gdy obowiązanym do zapłaty opłaty jest podmiot sprzedający napoje do punktów sprzedaży detalicznej, także podmiotowi prowadzącemu jednocześnie sprzedaż detaliczną oraz hurtową,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta