Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznesplan inwestowania funduszy europejskich

28 lipca 2021 | Administracja | RENATA CALAK

28,4 mld euro trafi do 16 programów regionalnych. Podział 75 proc. tych środków nastąpił według algorytmu opartego m.in. na liczbie ludności i PKB na mieszkańca.

Do Polski w latach 2021–2027 trafią zarówno środki z Polityki Spójności, jak również z nowego instrumentu zwanego Funduszem Odbudowy. Zadaniem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) jest rozpisanie tych pieniędzy na konkretne programy i inwestycje. Wsparcie z UE pomoże wzmocnić polską gospodarkę oraz umożliwi szybsze wyjście z kryzysu wywołanego przez Covid-19. Pieniądze zostaną zainwestowane m.in. w rozwój, infrastrukturę, cyfryzację, środowisko, edukację, rolnictwo, zdrowie oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Podobnie jak w obecnej perspektywie, największymi odbiorcami wsparcia pozostaną samorządy i przedsiębiorcy.

Fundusze europejskie na lata 2021–2027 to 72,2 miliarda euro z polityki spójności oraz 3,8 mld euro środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Łącznie to 76 mld euro, które przeznaczymy na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne.

Najważniejszym dokumentem, który pokazuje, jak zainwestujemy te 76 mld euro, jest umowa partnerstwa. To uzgodniona z Komisją Europejską strategia wykorzystania funduszy europejskich. Dokument określa cele i sposób inwestowania funduszy unijnych z polityki spójności oraz środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Inwestycje w całym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12024

Wydanie: 12024

Spis treści
Zamów abonament