Biznesplan inwestowania funduszy europejskich
28,4 mld euro trafi do 16 programów regionalnych. Podział 75 proc. tych środków nastąpił według algorytmu opartego m.in. na liczbie ludności i PKB na mieszkańca.
Do Polski w latach 2021–2027 trafią zarówno środki z Polityki Spójności, jak również z nowego instrumentu zwanego Funduszem Odbudowy. Zadaniem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) jest rozpisanie tych pieniędzy na konkretne programy i inwestycje. Wsparcie z UE pomoże wzmocnić polską gospodarkę oraz umożliwi szybsze wyjście z kryzysu wywołanego przez Covid-19. Pieniądze zostaną zainwestowane m.in. w rozwój, infrastrukturę, cyfryzację, środowisko, edukację, rolnictwo, zdrowie oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Podobnie jak w obecnej perspektywie, największymi odbiorcami wsparcia pozostaną samorządy i przedsiębiorcy.
Fundusze europejskie na lata 2021–2027 to 72,2 miliarda euro z polityki spójności oraz 3,8 mld euro środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Łącznie to 76 mld euro, które przeznaczymy na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne.
Najważniejszym dokumentem, który pokazuje, jak zainwestujemy te 76 mld euro, jest umowa partnerstwa. To uzgodniona z Komisją Europejską strategia wykorzystania funduszy europejskich. Dokument określa cele i sposób inwestowania funduszy unijnych z polityki spójności oraz środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Inwestycje w całym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta