Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy jeszcze poczekają na e-doręczenia

28 lipca 2021 | Rachunkowość | Agata Kowalik

Ustawa z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, wprowadzająca usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej miała wejść w życie 1 lipca 2021 r. Jednak „w ostatniej chwili" sejm uchwalił ustawę nowelizującą, która przesunęła ten termin na 5 października 2021 r.

Autorzy noweli uzasadniają przesunięcie terminów długotrwałą pandemią Covid-19, która – jak wskazują – utrudniła przeprowadzenie szerokich testów przed udostępnieniem usług, jak również przeszkolenie użytkowników.

Celem przywołanej ustawy jest zapewnienie głównego udziału elektronicznego obiegu dokumentów w działalności administracji i obrocie gospodarczym. Usługi publiczne w formie cyfrowej mają stanowić domyślną formę komunikacji obywateli i przedsiębiorców z administracją, będąc alternatywą dla tradycyjnej formy papierowej. Takie rozwiązanie powinno przyczynić się do skrócenia czasu na załatwianie spraw urzędowych, a także pozwoli ograniczyć do minimum konieczność wizyt osobistych w urzędach, co w dobie panującej obecnie pandemii Covid-19 wydaje się istotne.

Pomimo że pozostało jeszcze trochę czasu do wejścia w życie nowych regulacji, już teraz warto się z nimi zapoznać i być przygotowanym na zmiany.

Zgodnie z ustawą o doręczeniach elektronicznych przedsiębiorcy będą obligatoryjnie korzystać z aplikacji e-doręczenia, pozwalającej na wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznej, będącej odpowiednikiem rejestrowanej przesyłki pocztowej (poleconej lub za zwrotnym potwierdzeniem odbioru).

Do skorzystania z tej aplikacji niezbędne będzie posiadanie adresu do doręczeń elektronicznych. Zgodnie z art. 2 pkt 1 omawianej ustawy jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12024

Wydanie: 12024

Spis treści
Zamów abonament