Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Umowa spółki a odpowiedzialność spółki nieruchomościowej jako płatnika

28 lipca 2021 | Rachunkowość | Jolanta Gorąca-Paczuska

Z dniem 1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy dotyczące opodatkowania zbycia udziałów w spółkach nieruchomościowych. Na potrzeby tej regulacji wprowadzono definicję spółki nieruchomościowej. Nowelizacja zmieniła zasady poboru podatku od dochodu ze zbycia udziałów w spółce nieruchomościowej, ustanawiając w tym zakresie płatnika, którym w określonych przypadkach będzie spółka nieruchomościowa.

Zgodnie z tą definicją zawartą w art. 5a pkt 49 ustawy o PIT oraz w art. 4a pkt 35 ustawy o CIT, przez spółkę nieruchomościową należy rozumieć podmiot niebędący osobą fizyczną, który sporządza bilans i u którego co najmniej 50 proc. wartości rynkowej aktywów – bezpośrednio lub pośrednio – stanowi wartość rynkowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości. Dodatkowo wartość rynkowa tych nieruchomości musi przekraczać 10 mln zł albo równowartość tej kwoty.

Nowelizacja zmieniła zasady poboru podatku od dochodu ze zbycia udziałów w spółce nieruchomościowej, ustanawiając płatnika w tym zakresie, którym w określonych przypadkach będzie spółka nieruchomościowa. Sytuacja taka będzie zachodziła, gdy zbywca udziałów w spółce nieruchomościowej nie jest rezydentem polskim, a przedmiotem transakcji zbycia są udziały albo akcje dające co najmniej 5 proc. praw głosu albo prawa do udziału w zysku spółki. Nie ma przy tym znaczenia czy nabywca udziałów jest nierezydentem czy też nie.

UWAGA!

Zgodnie z treścią nowych przepisów to właśnie spółka nieruchomościowa a nie sprzedający będzie zobowiązana do pobrania i wpłaty 19 proc. podatku od zysku z tego tytułu do właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12024

Wydanie: 12024

Spis treści
Zamów abonament