Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cały najem na ryczałcie, bez korzystnych odliczeń

28 lipca 2021 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Wynajmujący mieszkania zapłacą prosty podatek według stawek 8,5 i 12,5 proc. Nie uwzględnią żadnych kosztów, w tym amortyzacji.

 

Rząd wprowadza duże zmiany dla właścicieli mieszkań na wynajem (przy tzw. najmie prywatnym). Od 2022 r. zyski z najmu mają być co do zasady opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dotychczas podstawową formą rozliczenia jest skala podatkowa (stawki 17 i 32 proc.). Ryczałt jest opcją.

W przyszłym roku to się zmieni. Projekt zmian ustaw podatkowych, czyli program Polski Ład zakłada, że wszystkie przychody ze źródła: najem i dzierżawa (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT) będą opodatkowane ryczałtem. Same stawki daniny pozostaną na dotychczasowym poziomie. Wynajmujący zapłacą 8,5 proc. podatku od przychodów poniżej 100 tys. zł oraz 12,5 proc. od nadwyżki ponad tę kwotę.

Koniec unikania daniny

Skąd taka zmiana? Wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczy, że zbyt wiele osób rozliczających się według skali nie płaci podatku dzięki korzystnym odliczeniom. Dlatego projekt zakłada też wyłączenie z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12024

Wydanie: 12024

Spis treści
Zamów abonament