Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna u pokojowego noblisty

28 lipca 2021 | Świat | Jerzy Haszczyński
Wojna w Tigraju wygnała z domów kilkaset tysięcy ludzi, może nawet 1 mln. Część schroniła się w Sudanie. Większość w obozach w innych regionach Etiopii, takim jak ten w Azezo w sąsiedniej prowincji
źródło: AFP
Wojna w Tigraju wygnała z domów kilkaset tysięcy ludzi, może nawet 1 mln. Część schroniła się w Sudanie. Większość w obozach w innych regionach Etiopii, takim jak ten w Azezo w sąsiedniej prowincji
źródło: Rzeczpospolita

Setki zabitych, setki tysięcy wygnanych z domów. Zbrodnie wojenne, gwałty na niepełnosprawnych. Konflikt w tym kraju Afryki trwa od listopada. Miał wygasać, lecz się rozszerza.

Soliana Abraha pochodzi z Etiopii, ale od 16 lat, czyli przez połowę swojego życia, mieszka w Stanach Zjednoczonych. Do Polski przyjechała, by nagłośnić cierpienia ludzi spowodowane wojną w jej ojczyźnie. I namawiać do niesienia im pomocy.

Na co dzień w USA pracuje jako administrator danych cyfrowych, od kilku miesięcy opiekuje się grupą kilkunastoletnich sierot, które przebywają w obozie uchodźców w sąsiednim Sudanie. Mówi o nich „moje dzieci".

Potrzebne są szczepionki, w tej części Afryki jest sezon chorób tropikalnych. Panuje głód, o którego wywołanie oskarżani są politycy i dowódcy wojskowi. Katastrofalny jest stan służby zdrowia. Organizacja Lekarze bez Granic podawała, że w regionie Tigraj, na północy kraju, już po trzech miesiącach wojny 87 proc. placówek nie działało lub funkcjonowało w ograniczonym zakresie (spośród tych, o których miała informacje).

Skąd pomysł, że nasz kraj wesprze Etiopczyków, w tym tych, co znaleźli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12024

Wydanie: 12024

Spis treści
Zamów abonament