Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wezwanie do uzupełnienia dokumentu musi być precyzyjne

28 lipca 2021 | Administracja | Anna Prigan

Zasada jednokrotnego uzupełniania dokumentów odnosi się do sytuacji, gdy zamawiający w jednym wezwaniu kompleksowo wskazuje na wszystkie błędy i wady przedstawionej dokumentacji.

Tylko jednokrotne wezwanie do uzupełnienia dokumentów było dopuszczalne zarówno na gruncie poprzednio, jak i obecnie obowiązującej ustawy – Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 r. Umożliwienie wykonawcy uzupełnienia braków w dokumentach musi być stosowane z uwzględnieniem zasad równego traktowania wykonawców oraz uczciwej konkurencji. Zasada jednokrotnego wezwania sama w sobie nie budzi wątpliwości, w orzecznictwie mnożą się jednak spory, czy dane wezwanie należy traktować jako pierwsze czy kolejne. Istotny jest tutaj stan faktyczny i precyzja przy formułowaniu wezwania przez zamawiającego.

Wzywa się tylko raz

Zgodnie z art. 128 ust. 1 p.z.p. zamawiający wzywa wykonawcę do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia oświadczenia wstępnego (JEDZ), podmiotowych środków dowodowych bądź też innych dokumentów lub oświadczeń składanych w postępowaniu, jeżeli ich nie złożono lub są niekompletne albo zawierają błędy. Zamawiający zasadniczo ma obowiązek wystosować wezwanie, chyba że byłoby ono bezcelowe, bo wniosek lub oferta wykonawcy i tak podlegałyby odrzuceniu, z uwagi na wady lub braki niepodlegające uzupełnieniu, albo gdy zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania.

Wzywając wykonawcę do uzupełnienia dokumentów lub oświadczeń, zamawiający ma obowiązek sformułować zrozumiałe i precyzyjne wezwanie, a także wyznaczyć odpowiedni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12024

Wydanie: 12024

Spis treści
Zamów abonament