Czy otrzymanie kaucji powoduje powstanie obowiązku podatkowego
Pobrana kaucja będąca zabezpieczeniem wykonania umowy, w sytuacji kiedy podlega ona zwrotowi klientowi po wykonaniu usługi lub po odbiorze zakupionego towaru, nie jest zapłatą z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług i nie generuje powstania obowiązku podatkowego w momencie jej otrzymania.
Stanowisko takie zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 maja 2021 r. (0114-KDIP1 -3.4012.187.2021.1.JG).
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która prowadzi działalność w zakresie produkcji betonu towarowego. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera m.in. umowy, na podstawie których wytwarza i/lub dostarcza na rzecz odbiorców beton towarowy. W celu zabezpieczenia roszczeń spółki z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przez kontrahentów, część umów zawieranych przez spółkę przewiduje obowiązek wpłaty przez kontrahenta na jej rzecz kaucji.
W ocenie wnioskodawcy, wpłata kaucji przez kontrahentów nie prowadzi po stronie spółki do powstania obowiązku podatkowego w VAT. Uzasadniając swoje stanowisko spółka wskazała, że kaucja nie jest zaliczana na poczet ceny i podlega zwrotowi po zrealizowaniu warunków umowy, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta