Pieniężny wymiar kar administracyjnych
W orzecznictwie jednolicie podkreśla się m.in., że to na przewoźniku spoczywa ciężar wykazania, iż przy prowadzeniu działalności dołożył należytej staranności i nie miał wpływu na naruszenie prawa przez kierowcę.
Jak stanowi art. 189a § 2 k.p.a., w przypadku uregulowania w przepisach odrębnych przesłanek wymiaru administracyjnej kary pieniężnej, odstąpienia od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej lub udzielenia pouczenia, terminów przedawnienia nakładania administracyjnej kary pieniężnej, terminów przedawnienia egzekucji administracyjnej kary pieniężnej, odsetek od zaległej administracyjnej kary pieniężnej, udzielania ulg w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej, przepisów działu IV a k.p.a. w tym zakresie nie stosuje się.
W przypadku przewozów
Zgodnie z art. 92a ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (DzU z 2021 r., poz. 919 tekst jedn.; dalej: u.t.d.) zarządzający transportem, osoba, o której mowa w art. 7c, a także każda inna osoba wykonująca czynności związane z przewozem drogowym, która naruszyła obowiązki lub warunki przewozu drogowego, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 zł do 2000 zł za każde naruszenie. W orzecznictwie administracyjnym jednolicie podkreśla się, że to na przewoźniku spoczywa ciężar wykazania, iż przy prowadzeniu swojej działalności dołożył należytej staranności i nie miał wpływu na naruszenie prawa przez kierowcę, przy czym brak takiego wpływu musiałby istnieć realnie. Skarżącego obciąża obowiązek ustalenia, czy zatrudniony przez niego kierowca dopuszcza się naruszeń, i to jego obciążają negatywne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta