Na czym polega korekta jednostronna
Od października 2019 r. obowiązuje ustawa o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych, która obejmuje przepisy odnoszące się do procedur i postępowania w zakresie m.in. zawierania uprzednich porozumień cenowych czy rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania.
Jedną z istotnych zmian, jakie wprowadziła ustawa o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (dalej: ustawa), są przepisy dotyczące dokonywania korekt przez podmioty powiązane w Polsce podyktowanych decyzją zagranicznych organów podatkowych.
Zgodnie z rozdz. 3 ustawy, w myśl art. 64, w przypadku gdy polski podmiot powiązany chce wyeliminować podwójne opodatkowanie, powstałe w związku z tym, że w ramach zagranicznej kontroli dochody polskiego podmiotu włączono do dochodów zagranicznego podmiotu powiązanego oraz odpowiednio opodatkowano, i chce także dokonać korekty dochodów w Polsce (za dany rok podatkowy objęty kontrolą), niezbędne jest złożenie wniosku do Ministerstwa Finansów.
Wspomniane powyżej przepisy nie pozwalają samodzielnie korygować bez uprzedniego złożenia wniosku do Ministerstwa Finansów. Dokonanie korekty jest możliwe, o ile przepisy umów międzynarodowych taką korektę przewidują.
Istotnymi warunkami umożliwiającymi dokonanie korekty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta