Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O tym jakie przepisy stosować decyduje status firmy

28 lipca 2021 | Rachunkowość | ALEKSANDRA TARKA

Zagraniczna spółka kontrolowana – niezależnie od tego, kto w Polsce będzie z tytułu osiąganych przez nią dochodów uiszczał podatek, czy osoba fizyczna, czy prawna – może działać w różnych formach prawnych. I to ona decyduje o opodatkowaniu uczestnictwa w niej.

Spór w sprawie dotyczył interpretacji ustawy o PIT. Z wnioskiem o jej wydanie wystąpił udziałowiec spółki kapitałowej będącej spółką zagraniczną w rozumieniu art. 30f ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. Mężczyzna wskazał jakie przychody uzyskuje i jakie koszty ponosi zagraniczna spółka. A chciał się upewnić jak powinien rozliczyć swoje zobowiązania względem fiskus.

Sam uważał m.in., że środki pieniężne uzyskane przez spółkę zagraniczną w związku z uczestnictwem w spółkach osobowych będą stanowiły jego przychód w rozumieniu ustawy o PIT. A wpłaty dokonane do spółek osobowych przez spółkę zagraniczną będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w kwocie korespondującej z uzyskanym przychodem.

Na początku stycznia 2017 r. fiskus uznał jednak, że skoro przedmiotem wniosku są skutki podatkowe dochodów osiąganych przez spółkę kapitałową będącą zagraniczna spółką kontrolowaną mającą siedzibę poza terytorium UE, to na mocy art. 30f ust. 7 ustawy o PIT zastosowanie znajdą przepisy o CIT. Ustawa ta reguluje bowiem opodatkowanie osób prawnych, a zatem również zagranicznej spółki kontrolowanej.

I tak powstał spór o rozumienie zwrotu „przepisy ustawy" z art. 30f...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12024

Wydanie: 12024

Spis treści
Zamów abonament