Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nie miał prawa odmawiać interpretacji

17 listopada 2021 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Podział spółki i oddanie części aktywów do odpłatnego używania to działania często spotykane w obrocie gospodarczym. Nie muszą świadczyć o obejściu prawa podatkowego.

 

Prawo podatkowe w Polsce nigdy nie było proste ani jasne. A wprowadzenie kolejnych rozwiązań, które miały ograniczyć sztuczki podatkowe i obchodzenie prawa, jego stosowanie stało się jeszcze trudniejsze. Do walki z nadużyciami urzędnicy skarbówki dostali od ustawodawcy potężny oręż. Mogą np. odmawiać wydawania im interpretacji, gdy uznają, że sytuacja opisana we wniosku może podpadać pod klauzulę obejścia prawa podatkowego. Sprawa nie jest jednak taka prosta. O tym, że nie w każdej sytuacji podatnikowi chodzi tylko o korzyść podatkową, przypomniał urzędnikom fiskusa Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 listopada 2021 r.

Na tropie oszusta

Sprawa dotyczyła spółki, która w 2018 r. wystąpiła o interpretację podatkową. A chciała się upewnić co do podatkowych skutków jej podziału. We wniosku wyjaśniła, że w ramach przedsiębiorstwa prowadzi działalność w dwóch obszarach: krajowym i międzynarodowym transporcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12118

Wydanie: 12118

Spis treści
Zamów abonament