Rola dokumentacji cen transferowych w czasie pandemii
Trwająca pandemia miała niewątpliwy wpływ na działalność biznesową wielu międzynarodowych korporacji oraz grup kapitałowych, co w sposób bezpośredni przełożyło się na modele cen transferowych stosowane przez te podmioty.
Dla wielu podatników, z końcem grudnia 2021 r. mija termin na złożenie oświadczenia oraz informacji o cenach transferowych dla transakcji objętych lokalną dokumentacją cen transferowych, zrealizowanych w 2020 roku, a więc w pierwszym roku, w którym doświadczyli oni negatywnych (bądź pozytywnych) skutków pandemii.
W rezultacie, zachodzi pytanie czy i w jakim zakresie w lokalnej dokumentacji cen transferowych (ang. Local file) oraz grupowej dokumentacji cen transferowych (ang. Master file) powinien znaleźć się opis wpływu Covid-19 na transakcje kontrolowane, realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Zakres informacji do przedstawienia w dokumentacji cen transferowych zgodnie z aneksem pierwszym oraz drugim do rozdziału piątego Wytycznych OECD z 2017 r., jak również art. 11q ust. 1 i 2 ustawy o CIT oraz art. 23zc ust. 1 i 2 ustawy o PIT pozostaje bez zmian w czasach Covid-19. Jednocześnie, zarówno Guidance Covid-19, jak również Rekomendacje Forum Cen Transferowych nie wskazują na obligatoryjny charakter opisania wpływu pandemii na transakcje kontrolowane, ujęte w Local file oraz działalność Grupy przedstawioną w Master file.
Niemniej jednak, w wielu przypadkach może to być niezbędne w celu rzetelnego opisania przebiegu transakcji kontrolowanej bądź uzasadnienia dla poniesienia negatywnych skutków pandemii Covid-19 w kontekście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta