Dofinansowanie – ujęcie w księgach i sprawozdaniu finansowym
Już niedługo wiele podmiotów gospodarczych stanie przed zadaniem sporządzenia sprawozdania finansowego. Należy pamiętać o tym, aby odpowiednio ujawnić w nim również wszystkie otrzymane środki pieniężne.
Przez dofinansowanie rozumiemy dodatkowe pieniądze przyznawane jako pomoc finansowa w opłaceniu jakiegoś przedsięwzięcia. Może ono przyjmować formę bezzwrotną lub też zwrotną w zależności od tego, na co zostaje przyznane. Z punktu widzenia rachunkowości istotny jest więc cel dofinansowania. W zależności bowiem od przeznaczenia otrzymanych środków pieniężnych prezentacja ich w sprawozdaniu finansowym będzie różna.
Zasada ogólna
Generalną zasadą jest, że środki pieniężne otrzymane przez spółkę stanowią jej przychód. Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) powinny one zostać ujęte jako pozostałe przychody operacyjne. Musi zatem zostać spełniony warunek faktycznego wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy.
Wyjątek stanowią dopłaty do cen sprzedaży oraz dofinansowanie do nabycia lub wytworzenia środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych. Poniżej omówiono trzy, istotne zdaniem autora, rodzaje dofinansowania.
Dofinansowanie do wynagrodzeń
Wiele firm skorzystało lub nadal korzysta z dofinansowań przewidzianych w przyjętej przez Rząd Tarczy antykryzysowej. Umożliwia ona, po spełnieniu określonych warunków, otrzymanie dofinansowania do wynagrodzeń. Należy zwrócić uwagę, że otrzymane dofinansowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta