Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykładnia dublująca opodatkowanie niedopuszczalna

17 listopada 2021 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

W pojęciu dywidendy mieści się również świadczenie pieniężne lub niepieniężne otrzymane przez założyciela od fundacji, będącej zagraniczną jednostką kontrolowaną.

 

Spór w sprawie dotyczył wykładni przepisów o PIT regulujących podstawy opodatkowania dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej (zwanej CFC) będącej zagraniczną fundacją rodzinną w stanie prawnym obowiązującym w 2019 r. Konkretnie czy świadczenia spełniane przez fundację na rzecz jej fundatora i zarazem jej beneficjenta mogą być uznane za dywidendę w rozumieniu art. 30f ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT. A jeśli tak, to czy dla pomniejszenia podstawy opodatkowania zagranicznej jednostki kontrolowanej wystarczy, aby równowartość dywidendy była uwzględniona w podstawie opodatkowania podatnika i to także wówczas, gdy będzie to podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn. Takie wątpliwości podatnik przedstawił we wniosku o interpretację. Wyjaśnił, że posiada udziały i akcje w polskich spółkach kapitałowych, nieruchomości bądź udziały w nieruchomościach oraz inne aktywa. Spółki łącznie grupę kapitałową. Udziały i akcje posiadane przez podatnika oraz jego rodziców i siostrę, bezpośrednio i pośrednio, dają im łącznie kontrolę. Mężczyzna wskazał, że jest zainteresowany zaplanowaniem skutecznej sukcesji, w ramach której kontrola nad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12118

Wydanie: 12118

Spis treści
Zamów abonament