Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga na zakup kasy fiskalnej online dla podatnika zwolnionego z VAT

17 listopada 2021 | Rachunkowość | Kamila Gancarz

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz konsumentów mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wymóg ten może dotyczyć podatników VAT zwolnionych, innych niż czynni. Jak będzie wyglądało rozliczenie ulgi na zakup kasy u takiego podatnika?

 

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz konsumentów mają obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zasada ta dotyczy wszystkich przedsiębiorców – zarówno czynnych podatników VAT, jak i podatników korzystających ze zwolnienia z tego podatku (ze względu na nieprzekroczenie rocznego limitu obrotu 200 tysięcy złotych czy też wykonywane czynności). Błędnym jest zatem założenie, iż zwolnienie z VAT automatycznie przekłada się na brak obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Nawet będąc zwolnionym podmiotowo (limit obrotu) lub przedmiotowo z VAT (wykonywanie jedynie czynności zwolnionych), podatnik może być zobowiązany do ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Kwestia ewentualnych odstępstw od powszechnego stosowania kas uregulowana została bowiem odrębnie. Jeżeli, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących, podatnikowi nie przysługuje zwolnienie z prowadzenia ewidencji, to niezależnie od tego, czy jest czynnym podatnikiem VAT powinien dokonać zakupu kasy fiskalnej oraz rozpocząć jej stosowanie.

Zasadniczo, zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na kasie będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12118

Wydanie: 12118

Spis treści
Zamów abonament