O rozumny patriotyzm
Trzeba się sprzeciwiać polityce, która prowadzi do marginalizacji Polski w UE.
Polski patriotyzm przez wiele dekad kształtował odpowiedzialność za wspólnotę narodową i miał kluczowe znaczenie dla odzyskania niepodległości Polski. Pod rządami PiS trwa proces zawłaszczania tego pojęcia przez obóz władzy, który posługuje się nim instrumentalnie w walce politycznej dla dzielenia społeczeństwa. W reakcji na to zjawisko zyskał na znaczeniu nurt łączący krytykę obecnej władzy z zakwestionowaniem tradycji narodowej i myślenia w kategoriach interesu narodowego. Reprezentuje go przede wszystkim radykalna lewica, ale wpływ tego nurtu widoczny jest także w szerszych kręgach o orientacji liberalno-lewicowej. Obecnie przejawia się zwłaszcza w radykalnej krytyce roli odrywanej przez polski Kościół, teraz i w przeszłości, całościowej dyskwalifikacji tradycji polskiej prawicy i przedstawianiu powojennego podziemia niepodległościowego jedynie w czarnych barwach.
Takie oceny bardzo wyraźnie przypominają paradygmat obowiązujący w PRL. Utrwalenie się tej tendencji byłoby szkodliwe dla przyszłości Polski i naszych szans rozwojowych. Uważamy, że patriotyzm wolny od instrumentalizacji i megalomanii narodowej może i powinien być siłą inspirującą pomnażanie potencjału Polski i skupiania społeczeństwa wokół wysiłków mających strategiczne znaczenie dla naszego kraju.
W epoce, gdy społeczeństwa Europy, także polskie, doświadczają wstrząsów i nowych wyzwań i przeżywają czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta