Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O rozumny patriotyzm

17 listopada 2021 | Rzecz o polityce | Aleksander Hall Michał Ujazdowski

Trzeba się sprzeciwiać polityce, która prowadzi do marginalizacji Polski w UE.

Polski patriotyzm przez wiele dekad kształtował odpowiedzialność za wspólnotę narodową i miał kluczowe znaczenie dla odzyskania niepodległości Polski. Pod rządami PiS trwa proces zawłaszczania tego pojęcia przez obóz władzy, który posługuje się nim instrumentalnie w walce politycznej dla dzielenia społeczeństwa. W reakcji na to zjawisko zyskał na znaczeniu nurt łączący krytykę obecnej władzy z zakwestionowaniem tradycji narodowej i myślenia w kategoriach interesu narodowego. Reprezentuje go przede wszystkim radykalna lewica, ale wpływ tego nurtu widoczny jest także w szerszych kręgach o orientacji liberalno-lewicowej. Obecnie przejawia się zwłaszcza w radykalnej krytyce roli odrywanej przez polski Kościół, teraz i w przeszłości, całościowej dyskwalifikacji tradycji polskiej prawicy i przedstawianiu powojennego podziemia niepodległościowego jedynie w czarnych barwach.

Takie oceny bardzo wyraźnie przypominają paradygmat obowiązujący w PRL. Utrwalenie się tej tendencji byłoby szkodliwe dla przyszłości Polski i naszych szans rozwojowych. Uważamy, że patriotyzm wolny od instrumentalizacji i megalomanii narodowej może i powinien być siłą inspirującą pomnażanie potencjału Polski i skupiania społeczeństwa wokół wysiłków mających strategiczne znaczenie dla naszego kraju.

W epoce, gdy społeczeństwa Europy, także polskie, doświadczają wstrząsów i nowych wyzwań i przeżywają czas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12118

Wydanie: 12118

Spis treści
Zamów abonament