Komunikaty ministerstwa nie chronią podatników
„Wyjaśnienia", choć mają podobną nazwę do objaśnień i zamieszczane są na stronie MF w dziale „ostrzeżenia i wyjaśnienia", objaśnieniami nie są, tj. nie dają ochrony prawnej poza tym, że obywatel może powoływać się na np. na konstytucyjną zasadę zaufania do państwa.
Ministerstwo Finansów jest w ostatnich latach niezwykle aktywne nie tylko na polu legislacyjnym, tj. inicjatywy ustawodawczej. Wydaje również liczne komunikaty, które mają wyjaśniać interpretację przepisów. Sęk w tym, że nie mają one dla podatników mocy ochronnej, a często i brak im podstawy prawnej. Niestety, okazuje się na podstawie kolejnych przypadków, że sądy i organy nie podzielają poglądów wyrażanych w tych pismach czy komunikatach. A oto kilka bieżących przykładów.
Przedawnienie w trakcie pandemii
Na podstawie ustawy covidowej z 2 marca 2020 r. wprowadzono przepis, na podstawie którego zawieszono bieg terminów przedawnienia przewidzianych przepisami prawa administracyjnego (artykuł 15 zzr). Co prawda przepis ten obowiązywał niespełna dwa miesiące w okresie marzec–maj 2021 r., to zdążyły na jego tle powstać spory pomiędzy podatnikami i organami odnośnie do tego, czy dotyczy on również przedawnienia w sprawach podatkowych. Przepis ten był szczególnie istotny dla podatników, wobec których toczyły się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta