Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komunikaty ministerstwa nie chronią podatników

17 listopada 2021 | Administracja – Orzecznictwo | Iwona Krzemińska

 

„Wyjaśnienia", choć mają podobną nazwę do objaśnień i zamieszczane są na stronie MF w dziale „ostrzeżenia i wyjaśnienia", objaśnieniami nie są, tj. nie dają ochrony prawnej poza tym, że obywatel może powoływać się na np. na konstytucyjną zasadę zaufania do państwa.

Ministerstwo Finansów jest w ostatnich latach niezwykle aktywne nie tylko na polu legislacyjnym, tj. inicjatywy ustawodawczej. Wydaje również liczne komunikaty, które mają wyjaśniać interpretację przepisów. Sęk w tym, że nie mają one dla podatników mocy ochronnej, a często i brak im podstawy prawnej. Niestety, okazuje się na podstawie kolejnych przypadków, że sądy i organy nie podzielają poglądów wyrażanych w tych pismach czy komunikatach. A oto kilka bieżących przykładów.

Przedawnienie w trakcie pandemii

Na podstawie ustawy covidowej z 2 marca 2020 r. wprowadzono przepis, na podstawie którego zawieszono bieg terminów przedawnienia przewidzianych przepisami prawa administracyjnego (artykuł 15 zzr). Co prawda przepis ten obowiązywał niespełna dwa miesiące w okresie marzec–maj 2021 r., to zdążyły na jego tle powstać spory pomiędzy podatnikami i organami odnośnie do tego, czy dotyczy on również przedawnienia w sprawach podatkowych. Przepis ten był szczególnie istotny dla podatników, wobec których toczyły się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12118

Wydanie: 12118

Spis treści
Zamów abonament