Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe technologie urosły w siłę

17 listopada 2021 | Dodatek | Katarzyna Kucharczyk
źródło: Rzeczpospolita

Przyspieszona przez pandemię cyfryzacja pomogła przedsiębiorstwom z tej branży zwiększyć przychody i zyski.

 

W tegorocznej edycji TOP 500 CEE znalazło się 65 firm zajmujących się IT, elektroniką i telekomunikacją. To o 5 mniej niż rok temu. Reprezentanci tej branży stanowią 13 proc. wszystkich firm z TOP 500.

Koszty w ryzach

Analiza wyników wypracowanych przez tę branżę potwierdza, że – zgodnie z prognozami – jest ona beneficjentem trwającej pandemii. Rosnący popyt na usługi informatyczne i telekomunikacyjne pomógł przedsiębiorstwom zwiększyć obroty. Analizowane firmy wypracowały w 2020 r. łącznie 76,5 mld euro przychodów, czyli o 9,1 proc. więcej niż rok wcześniej – to dynamika o 1 pkt proc. wyższa niż w przedpandemicznym 2019 r. Średnia zmiana przychodów wyniosła w zeszłym roku 14 proc. Niższa jest natomiast mediana, sięga 3 proc.

Firmy zajmujące się informatyką od lat zmagają się z mocną presją na wzrost wynagrodzeń, a to właśnie one stanowią gros kosztów w tej branży. W 2020 r. presja na wynagrodzenia nie osłabła, ale mimo to firmy utrzymały koszty w ryzach. Co więcej, zyski udało im się zwiększyć mocniej niż przychody. Łączny wynik netto analizowanych 65 przedsiębiorstw był o 14,2 proc. wyższy niż rok wcześniej. Średnie tempo zmiany wyniku jest dwucyfrowe, a mediana wynosi 6 proc.

Przedsiębiorstwa informatyczne i telekomunikacyjne nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12118

Wydanie: 12118

Spis treści
Zamów abonament