Nowe technologie urosły w siłę
Przyspieszona przez pandemię cyfryzacja pomogła przedsiębiorstwom z tej branży zwiększyć przychody i zyski.
W tegorocznej edycji TOP 500 CEE znalazło się 65 firm zajmujących się IT, elektroniką i telekomunikacją. To o 5 mniej niż rok temu. Reprezentanci tej branży stanowią 13 proc. wszystkich firm z TOP 500.
Koszty w ryzach
Analiza wyników wypracowanych przez tę branżę potwierdza, że – zgodnie z prognozami – jest ona beneficjentem trwającej pandemii. Rosnący popyt na usługi informatyczne i telekomunikacyjne pomógł przedsiębiorstwom zwiększyć obroty. Analizowane firmy wypracowały w 2020 r. łącznie 76,5 mld euro przychodów, czyli o 9,1 proc. więcej niż rok wcześniej – to dynamika o 1 pkt proc. wyższa niż w przedpandemicznym 2019 r. Średnia zmiana przychodów wyniosła w zeszłym roku 14 proc. Niższa jest natomiast mediana, sięga 3 proc.
Firmy zajmujące się informatyką od lat zmagają się z mocną presją na wzrost wynagrodzeń, a to właśnie one stanowią gros kosztów w tej branży. W 2020 r. presja na wynagrodzenia nie osłabła, ale mimo to firmy utrzymały koszty w ryzach. Co więcej, zyski udało im się zwiększyć mocniej niż przychody. Łączny wynik netto analizowanych 65 przedsiębiorstw był o 14,2 proc. wyższy niż rok wcześniej. Średnie tempo zmiany wyniku jest dwucyfrowe, a mediana wynosi 6 proc.
Przedsiębiorstwa informatyczne i telekomunikacyjne nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta