Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co trzeba wiedzieć o inwentaryzacji

17 listopada 2021 | Rachunkowość | Natalia Gromacka
źródło: Rzeczpospolita

Spis z natury to zbiór czynności, za pomocą którego można określić stan majątkowy firmy. Dlatego jest tak istotnym elementem procedur związanych z zamknięciem roku.

 

Inwentaryzacja to zbiór czynności, które wiążą się z ustaleniem rzeczywistego stanu aktywów i pasywów wykazywanych w księgach na określony moment w roku obrotowym. Czynności takie mają na celu porównanie stanu rzeczywistego ze stanem wynikającym z ksiąg rachunkowych, aby ustalić, czy nie występują między nimi różnice, które w konsekwencji należy rozliczyć oraz doprowadzić stan księgowy do stanu występującego w rzeczywistości. Na podstawie ustalonego stanu faktycznego aktywów i pasywów należy:

∑ doprowadzić dane zebrane w księgach rachunkowych do zgodności ze stanem rzeczywistym tak, aby zapewnić realność zawartych w danych rachunkowych informacji ekonomicznych

∑ rozliczyć osoby materialnie odpowiedzialnych za powierzone im mienie

∑ dokonać rzetelnej oceny gospodarczej przydatności składników majątku

∑ przeciwdziałanie nieprawidłowościom w gospodarce majątkowej

Obligatoryjność przeprowadzania inwentaryzacji oraz wszystkich procedur z nią związanych w sposób, który winien zapewnić rzetelność i prawidłowość oraz jasne przedstawienie sytuacji majątkowej jednostki jest uwarunkowane treścią art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Mówi on o tym, że jedną z ról rachunkowości jest okresowe ustalenie lub sprawdzenie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12118

Wydanie: 12118

Spis treści
Zamów abonament