Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwyżka stóp? Budżet zapłaci więcej za dług

17 listopada 2021 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Rynki finansowe oczekują na zdecydowane kroki w walce z inflacją. Dla państwa oznaczałoby to dodatkowo około 6 mld zł na obsługę zadłużenia.

 

Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych we wtorek w południe sięgnęła 2,94 proc., potwierdzając trwającą obecnie gwałtowną przecenę polskiego długu. W porównaniu z lipcem, gdy mieliśmy do czynienia z lokalnym dołkiem, rentowność tych papierów wzrosła o 150 punktów bazowych i obecnie zbliża się do poziomów z połowy 2019 r.

Przecena na rynkach

– To efekt oczekiwań rynków finansowych, że polski bank centralny w sposób zdecydowany i skoncentrowany w czasie dokona podwyżek stóp procentowych w odpowiedzi na wysoką inflację – zaznacza Adam Antoniak, starszy ekonomista Banku Pekao SA. – Obecnie rynek przewiduje wzrost w krótkim okresie do ponad 3 proc. – dodaje.

Oznacza to, że już na początku 2022 r. główna stopa może wynosić 3 proc. wobec 1,25 proc. obecnie i 0,1 proc. jeszcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12118

Wydanie: 12118

Spis treści
Zamów abonament