Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Doświadczenie konsorcjanta procentuje

17 listopada 2021 | Administracja – Orzecznictwo | Marzena Jaworska

Dopuszczalne jest zobowiązanie się do wykonania odpowiednich części zamówienia przez konsorcjanta posiadającego wymagane doświadczenie ze wskazaniem udziału również innego konsorcjanta.

 

Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia mogą polegać na doświadczeniu tych, którzy wykonają roboty budowlane lub usługi, do realizacji których wymagane jest określone doświadczenie (art. 117 ust. 3 p.z.p.). Jednocześnie w kolejnych postępowaniach o udzielenie zamówienia wykonawca może się powołać na doświadczenie zdobyte podczas realizacji wcześniejszego zamówienia wspólnie z innymi wykonawcami, pod warunkiem, że bezpośrednio uczestniczył w jego wykonaniu.

Jak zatem pogodzić obowiązek wykonania części zamówienia przez doświadczonego konsorcjanta z możliwością powoływania się przez pozostałych na doświadczenie zdobyte w ramach realizacji takiego zamówienia?

Udostępnianie zasobów

Obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. prawo zamówień publicznych zrównuje zasady korzystania z doświadczenia poszczególnych członków konsorcjum przez pozostałych z zasadami, na jakich możliwe jest korzystanie z doświadczenia udostępnianego pojedynczemu wykonawcy przez inne podmioty. Takie rozwiązanie jest efektem pełniejszego wdrożenia dyrektywy 2014/24/UE, która w art. 63 ust. 1 zd. 2 uzależnia korzystanie z zasobów innych podmiotów/poszczególnych wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia od zobowiązania tych ostatnich do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12118

Wydanie: 12118

Spis treści
Zamów abonament