Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy status dla sędziów bez prezydenckiej nominacji

17 listopada 2021 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz, Wojciech Tumidalski

Izba Dyscyplinarna SN ma być dalej zamrożona, a zmiany w sądownictwie odbędą się bez udziału KRS.

Po zmianie organizacji sądów z trzech szczebli na dwa nie będzie weryfikacji obecnych sędziów – zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości. Oznacza to, że sędziowie nie musieliby stawać przed Krajową Radą Sądownictwa ani też prezydent nie wręczałby im nowych nominacji – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Była luka

W Sądzie Najwyższym, który też miałby przejść reformę, ale nie uzgodniono jaką, pierwsza prezes Małgorzata Manowska wydłużyła zarządzenie wstrzymujące wpływ nowych spraw do Izby Dyscyplinarnej. We wtorek jednak izba zawiesiła sędziego z Krakowa, który kwestionował status nominatów KRS.

Sierpniowe zarządzenie prezes Manowskiej to wykonanie wydanego w lipcu orzeczenia TSUE, który uznał, że formuła sędziowskich dyscyplinarek – w tym ID SN nie gwarantuje w świetle unijnych przepisów niezawisłego rozpoznawania sędziowskich spraw immunitetowych i o przewinienia. Pierwsza prezes SN postanowiła więc, że wszelkie sędziowskie sprawy dyscyplinarne będą wpływać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12118

Wydanie: 12118

Spis treści
Zamów abonament