Zielona gra o wielkie pieniądze
Łączna wartość aktywów funduszy, które inwestują w duchu ESG, przekroczyła już na świecie 41 bln dolarów. Ich wzrost przyspieszy wprowadzenie międzynarodowych standardów raportowania niefinansowego.
Spółkom, które w swoich strategiach biznesowych będą bazować na ESG, czyli poszanowaniu środowiska naturalnego (E), trosce o społeczeństwo (S) i przestrzeganiu najwyższych standardów ładu korporacyjnego (G), nie zabraknie w najbliższych latach finansowania. Na szeroki strumień kapitału i zainteresowanie inwestorów mogą liczyć szczególnie firmy, które zaangażują się w walkę z kryzysem klimatycznym.
Ten właśnie cel ma się znaleźć w najbliższych latach w centrum zainteresowania ponad 450 instytucji finansowych – banków, ubezpieczycieli i funduszy inwestycyjnych – zarządzających aktywami o wartości 130 bln dolarów. Zawiązana przez nie koalicja, United Nations Glasgow Financial Alliance for Net Zero, zadeklarowała podczas COP 26 w Glasgow, że jej członkowie wykorzystają swoje aktywa do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r.
Już nie rynkowa nisza
Co prawda eksperci z organizacji pozarządowych zwracają uwagę, że deklaracja finansistów nie oznacza fali nowych środków, bo te biliony dolarów są już ulokowane. Jednak jej efektem mogą być poważne przesunięcia kapitału między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta