Praca zdalna nie może oznaczać izolacji
Firmy, w których pracuje się dzisiaj częściowo w biurze, a częściowo w domu, chcąc nie chcąc, sprzyjają odosobnieniu. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z HB REAVIS
Chociaż firmy coraz skuteczniej wdrażają model hybrydowy, pułapka zaburzonych interakcji społecznych pozostaje realnym zagrożeniem dla dobrostanu ich pracowników. Wśród tych ostatnich, jak wynika z badań Harvard Business School, 81 proc. chce zachować mieszany styl pracy. Warto zrekompensować im ograniczony kontakt ze współpracownikami, z którymi jeszcze kilkanaście miesięcy temu codziennie dzielili biurko lub stolik w biurowej kantynie.
Z myślą o pracownikach
Coraz więcej badaczy zwraca uwagę, że praca hybrydowa ogranicza szanse pracowników na interakcje w sytuacjach społecznych, co negatywnie wpływa na ich psychikę, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do stanów depresyjnych i lękowych. Może też źle oddziaływać na wydajność i rozwój zawodowy, zaburzając proces dzielenia się osiągnięciami i dobrze zrealizowanymi zadaniami z przełożonymi, co w normalnej sytuacji zwiększałoby szanse na otrzymanie awansu lub nagrody. Znaczenie tego zjawiska może być zauważalne zwłaszcza w środowiskach o niskiej kulturze informacji zwrotnej.
Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta