Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mińsk atakuje Zachód

17 listopada 2021 | Kraj | Izabela Kacprzak
źródło: materiały prasowe

Grupa cyberszpiegów UNC1151 jest powiązana z rządem Białorusi i prawdopodobnie białoruską armią – mówi Marcin Siedlarz z Mandiant Advanced Practices, były szef CERT i były funkcjonariusz ABW.

Raport Mandiant Threat Intelligence, która od czterech lat rozpracowuje grupę UNC1151, przynosi zaskakujące informacje. Grupa, która współpracuje z odrębną na tym etapie akcją Ghostwriter, ma być powiązana z rządem Białorusi. Ocenę tę opieracie „na wskaźnikach technicznych i geopolitycznych". Nasze służby po ataku na skrzynkę ministra Dworczyka i wcześniej posłów PiS twierdziły, że „ghostwriterami" są osoby powiązane ze służbami specjalnymi Rosji.

Polskie służby prawdopodobnie posłużyły się wtedy naszym wcześniejszym raportem i ustaleniami. Ja ze swojej perspektywy mogę powiedzieć, że to była nadinterpretacja. W analizie informacji wywiadowczych wskazuje się stopień pewności danej atrybucji. My również używamy takiej nomenklatury, i pisząc zarówno o grupie Ghostwriter, jak i o UNC1151, zastanawialiśmy się, czy stoją za tym Rosjanie. W poprzednich raportach nie twierdziliśmy, że to jest na pewno Rosja. Dobrze, że udało nam się dotrzeć do dodatkowych informacji, które bez wątpliwości pozwalają nam użyć określenia, że mamy obecnie wysoką pewność, że za tą grupą stoi Białoruś, podobnie jak za akcją Ghostwriter, bo to nie jest tożsame. Traktujemy je jako osobne grupy powiązane ze sobą, powołane do innych zadań. Naszym zdaniem UNC1151 odpowiada za techniczne wsparcie i kampanie phishingowe, wysyłanie złośliwego oprogramowania, a Ghostwriter za merytoryczną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12118

Wydanie: 12118

Spis treści
Zamów abonament