Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przychody z działalności nierejestrowanej

22 czerwca 2022 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Miesięczny przychód sklepu internetowego prowadzonego w ramach działalności nierejestrowej ustala się dopiero po odliczeniu rabatów.

∑ Czytelnik prowadzi samodzielnie (nie w formie spółki cywilnej) działalność nierejestrowaną w postaci sklepu internetowego od stycznia 2022 r. w ramach tzw. działalności nierejestrowanej i korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Pierwszy klient w czerwcu 2022 r. (2 czerwca 2022 r.) złożył wyjątkowo duże zamówienie i wpłacił kwotę 1600 zł na podany na stronie rachunek bankowy. Kwota ta przewyższa miesięczny limit obowiązujący w czerwcu 2022 r., czyli 1505 zł. Zgodnie z regulaminem sklepu internetowego w przypadku większych zakupów (pow. 700 zł) klientom przyznawany jest 30 proc. rabat. Nie wszyscy jednak uważnie czytają regulamin, jak to miało miejsce w przypadku tego klienta. Klientowi został przyznany 30 proc. rabat a w związku z tym kwota faktycznie należna wyniosła 1120 zł (1600 zł x 70 proc.) i nadpłata w wysokości 480 zł została mu zwrócona jeszcze w czerwcu 2022 r. Łączne przychody ze sprzedaży w czerwcu 2022 r. (po uwzględnieniu tego rabatu) wyniosły 1500 zł. Jak ustalić miesięczny przychód z działalności nierejestrowej, tzn. czy jest to przychód po odliczeniu rabatów? Czy można nadal prowadzić działalność nierejestrową? W poprzednich miesiącach prowadzenia działalności nierejestrowanej przychody nie przekroczyły dopuszczalnego limitu.

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12298

Wydanie: 12298

Spis treści

Zamów abonament