Rozprawa – punkt kulminacyjny procesu
To najlepsza droga do tłumaczenia zawiłości prawa.
Odczytywany przez wiele dni wyrok w sprawie Amber Gold to tylko jeden z przykładowych absurdów regulacji proceduralnych. Trzeba było czekać kilkadziesiąt lat na zmianę przepisów i odstąpienie od odczytywania sentencji do pustej sali czy wygłaszania sprawozdania sądowego do pustej sali. Przyszedł też czas na debatę o formule i funkcjach rozprawy.
Pustki na salach rozpraw
Okres pandemii w pewnym stopniu przyczynił się do deprecjacji już i tak niedocenianej przez same strony rangi rozprawy. W sprawach gospodarczych już przed pandemią widać było słabnące zainteresowanie samych stron rozprawą. Dowodem tego były rozprawy w pustych salach rozpraw, na które nie stawiał się nikt poza samym sądem. Udział publiczności należał do rzadkich wyjątków.
Wynika to w dużej mierze ze specyfiki spraw gospodarczych oraz charakteru postępowania, które z reguły ma charakter dokumentowy lub spór ogranicza się do określonych zagadnień prawnych. To powinno dać ustawodawcy wyraźny asumpt dla kierunku zmian w postępowaniu cywilnym. Tym bardziej że w okresie pandemii także udział w zdalnych rozprawach nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. W postępowaniu apelacyjnym rozprawa ma wnioskowy charakter. W drobnych sprawach strony z niej świadomie rezygnują. Jedynie sporadycznie strona, która chce zazwyczaj przeciągnąć postępowanie, wnosi o rozprawę, na którą z reguły się nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta