Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus bezpodstawnie ogranicza odliczenie

22 czerwca 2022 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Miasto w związku z nieodpłatnym udostępnianiem rowerów miejskich przez pierwsze 20 minut, działa jako podatnik VAT, a nie jako organ władzy publicznej.

Spór dotyczył interpretacji ze stycznia 2022 r. wydanej na wniosek miasta. A chodziło o VAT. Miasto wyjaśniło w nim, że wraz z innymi samorządami dwóch województw przystąpiło do realizacji projektu mającego na celu stworzenie systemu wypożyczalni rowerów publicznych. Szczegółowo opisało charakter inwestycji i sposób jej realizacji. Z wniosku wynikało m.in., że do skorzystania z systemu, konto powinno wykazywać saldo w minimalnej wysokości 10 zł. Korzystanie z wypożyczalni i odpłatność uzależniona jest od czasu trwania wynajęcia roweru. Pierwsze 20 minut jest bezpłatne, potem naliczane są opłaty, które są naliczane za każdą rozpoczętą minutę wypożyczenia. Miasto zapytało 0 kilka kwestii podatkowych związanych z inwestycją i funkcjonowaniem systemu, m.in. o prawo do pełnego odliczenia VAT i moment powstania obowiązku podatkowego.

Odpowiedź fiskusa w tych kwestiach rozminęła się z oczekiwaniami miasta. Urzędnicy uznali bowiem że miasto w związku z udostępnianiem nieodpłatnie rowerów miejskich przez 20 pierwszych minut nie działa jako podatnik VAT. W konsekwencji odmówili prawa do odliczenia w całości VAT od wydatków ponoszonych na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12298

Wydanie: 12298

Spis treści

Zamów abonament