Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zapewnienie świadczeń z zakresu medycyny pracy generuje przychód po stronie cz łonka zarządu

22 czerwca 2022 | Rachunkowość | Przemysław Szwed

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zarówno pracownikom, jak i osobom niebędącym pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy stanowi jeden z obowiązków zakładu pracy. Wobec czego zapewnienie świadczeń związanych z medycyną pracy – jako jeden z elementów realizacji tych obowiązków – nie stanowi dla członka zarządu, którego łączy ze spółką kontrakt menadżerski, przychodu podlegającego opodatkowaniu.

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, bądź, od których zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychody podatkowe stanowią, co do zasady, otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Co jest przychodem …

Z tego wynika, że w pojęciu przychodu mieści się w zasadzie każda forma przysporzenia majątkowego, zarówno forma pieniężna jak i niepieniężna, w tym nieodpłatne świadczenia, jaką uzyskał podatnik. Źródłem przychodów jest między innymi działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 13 ustawy o PIT), do którego zaliczane są także przychody otrzymywane z tytułu kontraktu menadżerskiego (art. 13 pkt 9 ustawy o PIT). Określając skutki podatkowe zapewnienia członkowi zarządu świadczeń z zakresu medycyny pracy należy ustalić, czy tego typu świadczenie może zostać uznane za świadczenie nieodpłatne (częściowo nieodpłatne), które co do zasady wiąże się po stronie osoby otrzymującej takie świadczenie z powstaniem przychodu podlegającego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12298

Wydanie: 12298

Spis treści

Zamów abonament