Rachunkowość w warunkach hiperinflacji
Wysoka inflacja powoduje zmniejszenie siły nabywczej pieniądza, ale wpływa również na zaburzenie porównywalności danych w sprawozdaniach finansowych. Zjawisko hiperinflacji nie zostało uregulowane ani w ustawie o rachunkowości ani w Krajowych Standardach Rachunkowości.
Poziom cen w ostatnich miesiącach w Polsce oraz w wielu innych krajach uległ znacznemu wzrostowi. Wpływ na to ma wiele czynników gospodarczych, politycznych i społecznych. Można do nich zaliczyć m.in. poziom popytu i podaży, wzrost gospodarczy, wojny i konflikty, poziom stóp procentowych oraz kursów walut.
Jednostki, które sporządzają swoje sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości i znajdują się w sytuacji, gdy walutą funkcjonalną jednostki jest waluta gospodarki hiperinflacyjnej, przy sporządzaniu sprawozdań finansowych obowiązane są stosować Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 29 „Sprawozdawczość finansowa w warunkach hiperinflacji” (dalej: MSR 29). Przepisy w nim zawarte regulują kwestie związane z odpowiednim przekształcaniem poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych aby zwiększyć użyteczność sprawozdań finansowych, zapewniając porównywalność danych.
Standard ten nie określa konkretnego poziomu wzrostu cen, który powoduje hiperinflację. Stosowanie niniejszego standardu wymaga dokonania oceny sytuacji i zjawisk, które mogą wskazywać na wystąpienie hiperinflacji. Należą do nich m. in.:
a) preferowanie lokowania posiadanego majątku przez ogół społeczeństwa w aktywa niepieniężne lub relatywnie stabilne waluty obce. Posiadane środki w walucie lokalnej są w szybkim tempie inwestowane w celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta