Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomagają, bo tak trzeba

22 czerwca 2022 | Ranking Kancelarii Prawniczych | Dorota Gajos-Kaniewska

Dwie znane warszawskie firmy prawnicze: Kancelaria Kopeć Zaborowski (KKZ) oraz Kancelaria Kieszkowska Rutkowska Kolasiński (KRK) nagrodziła w tym roku kapituła konkursu Kancelaria Pro Bono. W obu bezinteresowna pomoc potrzebującym jest uważana za oczywistą powinność prawników.

Adwokat Ewa Rutkowska z KRK mogłaby długo opowiadać o akcji sprowadzenia do Polski afgańskich prawniczek wraz z rodzinami po tym, jak w ich kraju wrócili do władzy talibowie. Życie tych kobiet było zagrożone, bo w swoim kraju były sędziami. Jedna z nich pełniła funkcję przewodniczącej wydziału, w którym orzekano rozwody, nieuznawane przez talibów. Inna obawiała się o swoje życie, gdyż jednego dnia talibowie wypuścili z więzień tysiąc mężczyzn, których ona wcześniej skazała za przemoc wobec kobiet.

Polscy prawnicy zaangażowali się w pomoc tym ludziom, ewakuowanym w sierpniu 2021 roku przez Polskę. Akcję ewakuacyjną zainicjowała i koordynowała mec. Anna Kruszewska z kancelarii Hasik Rheims.

Prawnicza robota

– Wpisanie tych osób na listę ewakuacyjną przez polskie władze to połowa sukcesu. Potem trzeba było te kobiety z rodzinami wyłuskać z tłumu na lotnisku w Kabulu, a pamiętamy z mediów, jak tam wtedy wyglądała sytuacja. Ale się udało. Grupa prawie 70 osób przyleciała do Polski i jako prawnicy-koledzy po fachu uważaliśmy za nasz obowiązek im pomóc – mówi mec. Rutkowska.

Trzeba było zorganizować im dach nad głową, opiekę medyczną i psychologiczną oraz pomoc materialną. Było też kilka spotkań z polskimi prawnikami, wizyta w meczecie. W pomoc zaangażowały się panie sędzie ze Stowarzyszenia Iustitia i osobiście...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12298

Wydanie: 12298

Spis treści

Zamów abonament