Wynagrodzenia w Polsce już nie nadążają za inflacją
Realny spadek płac to niezbyt dobra informacja dla naszych portfeli i poziomu życia oraz perspektyw wzrostu PKB. Ale może przyniesie ograniczenie galopady cen.
Przeciętne płace w sektorze przedsiębiorstw wciąż dynamicznie rosną, w maju były o 13,5 proc. wyższe niż rok wcześniej – podał GUS w poniedziałek. Ale jeśli te podwyżki porównać do wzrostu cen, który w maju wyniósł aż 13,9 proc., to okazuje się, że wynagrodzenia w firmach realnie spadły (jak wylicza GUS) o 0,3 proc. Inaczej mówiąc, przestały one nadążać za inflacją.
Firmy mniej uległe
Dotychczas rosnące szybko płace rekompensowały wzrost kosztów życia, i to z nawiązką. Przykładowo, jeszcze w okresie styczeń–kwiecień 2022 r. wynagrodzenia realnie wzrosły o 2,1 proc., a w całym 2021 o 3,4 proc. Takie podwyżki były po części efektem presji płacowej ze strony pracowników, której przedsiębiorstwa poddawały się ze względu na problem z dostępnością rąk do pracy. Co się zmieniło?
– Firmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta