Napięte terminy kamieni milowych
Przydałaby się szersza dyskusja nad działaniami zawartymi w Krajowym Planie Odbudowy, bo jego sprawna realizacja będzie wymagała współdziałania rządu i opozycji.
Od lipca 2021 r. trwa dyskusja na temat pieniędzy z Unii Europejskiej, które mają napłynąć do Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Jej najbardziej emocjonującym wątkiem są kamienie milowe. To warunki postawione przez Komisję Europejską (KE) zarówno naszemu rządowi, jak i rządom innych krajów członkowskich UE. Muszą być spełnione, aby uruchomić płatności i mieć pewność, że przekazane środki zostaną wydane wyłącznie zgodnie z postawionymi w KPO celami w ramach ścisłe określonego harmonogramu. Innymi słowy chodzi o to, by rządy nie wydawały owych pieniędzy na jakieś inne bieżące cele, np. polityczne.
Ile miliardów euro i na co
Polski KPO składa się m.in. ze środków na realizację zielonej transformacji kraju, czyli na odejście od energetyki opartej na surowcach kopalnych, na którą zostało przeznaczone łącznie 42,7 proc. całej kwoty. Z tego 5 mld euro pójdzie na odnawialne źródła energii: budowę morskich i lądowych farm wiatrowych oraz infrastruktury, magazyny energii, wsparcie niskoemisyjnych technologii wodorowych, a także eliminację wąskich gardeł w imporcie energii elektrycznej. Wsparcie 7,5 mld euro dotyczyć ma też mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju – w planach jest m.in. podwojenie liczby pojazdów bezemisyjnych do 2026 r., modernizacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta