Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mamy kandydatów do sądów (2)

22 czerwca 2022 | Sądy i Prokuratura | Dariusz Pawłyszcze

Polska jest państwem demokratycznym, a nie republiką sędziowską.

W uzasadnieniach niektórych orzeczeń tych trybunałów pojawiła się teza, iż sąd mający w swoim składzie sędziego powołanego na wniosek obecnej KRS może nie spełniać warunku niezawisłego sądu wymaganego przez art. 19 traktatu o Unii Europejskiej – to w przypadku orzeczeń TSUE – lub rozpoznanie sprawy przez taki sąd może naruszyć prawo do sądu w rozumieniu art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka. Mam nadzieję, że oczywiste jest dla wszystkich, że sprzeczności między prawem unijnym i krajowym może usunąć tylko Sejm lub Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie nie są uprawnieni do zmiany prawa.

Nie ma miejsca na szantaż

Polska jest państwem demokratycznym, a nie republiką sędziowską. Zdarzyło się Trybunałowi Sprawiedliwości UE stwierdzić, że jeśli sąd jest związany orzeczeniem innego sądu i to orzeczenie innego sądu miałoby stać na przeszkodzie stosowaniu prawa UE, to należy je pominąć. Właśnie na tę tezę powołują się sędziowie wydający wspomniane przeze mnie orzeczenia. Tylko jakie prawo unijne stosował sędzia umarzający postępowanie karne przeciwko prokuratorowi? Prawo unijne nie reguluje immunitetów i niewiele jest państw, w których prokurator ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12298

Wydanie: 12298

Spis treści

Zamów abonament