Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy w rejestrze wie o swoim zadłużeniu

24 listopada 2022 | Moje pieniądze | Regina Skibińska
W każdym biurze informacji gospodarczej istnieje możliwość sprawdzenia, czy nasze dane są obciążone jakimś negatywnym wpisem
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
W każdym biurze informacji gospodarczej istnieje możliwość sprawdzenia, czy nasze dane są obciążone jakimś negatywnym wpisem

Od początku roku na czarną listę trafiło ponad 1 mln nierzetelnych płatników. Łączna kwota zaległości to 5,7 mld zł, a średni dług wynosi 17 711 zł.

Inflacja na poziomie 17,9 proc. uszczupla portfele Polaków. Drożeje żywność, paliwo, media i usługi, co jest dużym obciążeniem dla niejednego domowego budżetu. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wynika, że co dziesiąte gospodarstwo domowe popada w długi. Pogłębia się również odsetek osób, które mają problem z terminowym regulowaniem zobowiązań.

– W obliczu rosnących kosztów życia wiele osób ma problemy z regulowaniem zobowiązań. Takie okoliczności są wysoce niesprzyjające spłacaniu długów, o czym świadczy wzrost negatywnych wpisów do naszej bazy danych – o 7,4 proc. w stosunku do ubiegłego roku – komentuje Katarzyna Skrzypczyńska, kierownik działu rozwoju produktów w ERIF Biurze Informacji Gospodarczej.

Zmienia się też podejście do oddawania długów. Z raportu „Moralność finansowa Polaków 2022” przygotowanego przez ZPF wynika, że 91 proc. Polaków uważa, że rzeczywiście obowiązkiem moralnym jest zwrócenie pożyczonej gotówki, ale 3 proc. badanych już jest odmiennego zdania. Pozostałe osoby twierdzą, że trudno powiedzieć. W 2016 r. oddawanie długów było obowiązkiem moralnym dla 97 proc., w kolejnych latach stosunek Polaków do zwrotu pożyczonych pieniędzy nieco zelżał.

– Podejście do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12428

Wydanie: 12428

Spis treści
Zamów abonament