Na jaki rodzaj zatrudnienia się zdecydować
PRAWO PRACY | Od rodzaju umowy zawartej z obywatelem Ukrainy zależą obowiązki zatrudniającego, także wobec fiskusa.
Obywatele Ukrainy mogą świadczyć w Polsce pracę na podstawie różnych umów. Ich skutkiem są jednak odmienne obowiązki osoby zatrudniającej cudzoziemca.
Umowa o pracę
Pierwszą możliwą podstawą zatrudnienia obywatela Ukrainy jest umowa o pracę uregulowana w kodeksie pracy. Na jej podstawie pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Pracodawca natomiast zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.
Decydując się na powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na podstawie umowy o pracę, pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że warunki zatrudnienia cudzoziemca nie mogą być mniej korzystne niż te, które są gwarantowane przez polskie przepisy prawa pracy (w tym m.in. w zakresie warunków wynagradzania i godzin nadliczbowych, udzielania urlopów czy sposobów rozwiązania umowy o pracę).
Umowa o pracę może zostać zawarta:
∑ na okres próbny (nieprzekraczający trzech miesięcy),
∑ na czas określony albo
∑ na czas nieokreślony.
Łączny czas umów o pracę na czas określony z tym samym pracodawcą nie może przy tym przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba umów o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta