Opinia prywatna może mieć znaczenie w sporze przed sądem
Przedstawienie wiarygodnej i przekonującej opinii o prawie obcym może nawet zmotywować skład orzekający do samodzielnego ustalenia treści prawa państwa obcego.
Opinia prywatna to często składany przez strony dokument w postępowaniu cywilnym. Przykładem opinii prywatnych są m.in. opinie przedstawiające wyliczenie wysokości szkody w procesie odszkodowawczym, operaty szacunkowe (gdy w postępowaniu konieczne jest określenie wartości rynkowej nieruchomości), ekspertyzy techniczne (np. sporządzone przez rzeczoznawców budowlanych w sporach budowlanych), wyceny przedsiębiorstw, czy też inne opinie wymagające tzw. wiadomości specjalnych, np. dotyczące zasad działania określonego rynku.
Walor dowodowy
Mimo że powyższe opinie stanowią jedynie element stanowiska procesowego strony, a definitywne rozstrzygnięcie kwestii wymagających wiadomości specjalnych należy do biegłego sądowego, prywatne opinie odgrywają istotną rolę w wielu sporach. Na etapie postępowania zabezpieczającego odgrywają rolę środka uprawdopodobnienia roszczenia, w sprawach odszkodowawczych pozwalają określić wysokość roszczenia powoda, a w toku procesu mogą służyć jako podstawa do zakwestionowania opinii biegłego sądowego czy też opinii prywatnej przedstawionej przez stronę przeciwną.
Do opinii prywatnych zaliczamy również opinie dotyczące prawa. Walor dowodowy takich opinii jest znacznie mniejszy niż opinii eksperckich dotyczących kwestii specjalistycznych (np. technicznych czy ekonomicznych). Podnosi się, że sąd nie powinien sugerować się stanowiskiem prawnym przedstawionym przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta