Wspólna wizja to podstawa działania
| W Polsce około 20 proc. dużych firm oferuje programy wolontariatu pracowniczego lub wspiera swoich pracowników w działaniach społecznych. W pozostałych przedsiębiorstwach dominuje forma wolontariatu akcyjnego.
Z badania „Wolontariat pracowniczy przyszłości” przeprowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację BNP Paribas w 2021 roku wynika, że firmy podejmują najwięcej aktywności w zakresie pomocy społecznej, edukacji i wychowania oraz ekologii.
Wolontariat pracowniczy to dobrowolna, bezpłatna praca na rzecz innych, świadczona przez pracowników i wspierana przez ich pracodawcę. Jak podkreślają autorzy raportu „Wolontariat pracowniczy przyszłości”, jest to ważne narzędzie służące zaspokajaniu różnych potrzeb pracodawców, pracowników i otoczenia firmy. – To świetny przykład budowania partnerstw lokalnych, wspierania organizacji pozarządowych działających w obszarze solidarności społecznej, edukacji czy ekologii. To równie istotne narzędzie HR, wzmacniające kompetencje pracowników i ich integrację oraz dające poczucie sprawczości. Wolontariat niesie moc pozytywnych doświadczeń i daje korzyści każdej zaangażowanej stronie: beneficjentom, pracownikom i pracodawcy – zaznacza Joanna Gajda-Wróblewska, prezeska zarządu Fundacji BNP Paribas.
Liczy się satysfakcja
Zdaniem ekspertów szacunek dla drugiego człowieka, empatia i zdolność do kooperacji to najważniejsze postawy, jakie powinien kształtować wolontariat pracowniczy. – Z naszego badania wynika, że pracownicy dzięki zaangażowaniu w wolontariat mają przede wszystkim satysfakcję z niesienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta